Hasta Bina Sendromu

Hasta Bina Sendromu

Hava sirkülasyonunun ve havalandırmanın yetersiz olduğu, dışarıya açılan pencerelerin bulunmadığı, klimalar gibi ısıtma-soğutma sistemlerinin kullanıldığı binalarda sıklıkla rastlanan hasta bina sendromunun nedenleri arasında; sağlıksız inşaat malzemelerinden yapılan binalar, rutubet ve sağlığa zararlı kimyasallardan üretilen eşyaların kullanımı da yer alıyor.

Verimlilik, performans ve zihinsel faaliyetler üzerindeki etkisi kanıtlanmış olan iç hava kalitesi; ortamın sıcaklığı ve nem oranıyla da doğrudan ilişkilidir. Nem oranı azalan ortamlarda solunum yolu enfeksiyonu, boğazda yanma, baş ağrısı, baş dönmesi, koku ve tat alma bozukluğu, göz kuruluğu, öksürük, yorgunluk ve alerjik reaksiyonlar gibi çok sayıda sağlık sorunu ortaya çıkabiliyor. Bunlar ve benzeri belirtileri kapsayan hasta bina sendromunun semptomları, kişiler ortamdan ayrıldığında azalıyor ya da yok oluyor.

Hasta bina sendromunun önlenmesinde, iç hava kalitesini düşüren kirlilik kaynaklarının belirlenmesi ve ortadan kaldırılması büyük önem taşıyor. Ayrıca bina yapımı sırasında sağlığa zararlı malzemelerin kullanılmaması; izolasyon ve yalıtımın doğru bir şekilde yapılması gerekiyor.

Binanın kullanımı sırasında dikkat edilmesi gerekeler ise şu şekilde sıralanabilir;

Kapalı alanların düzenli olarak, doğru bir şekilde havalandırılmalıdır.

Ortamın ısı ve nem dengesi korunmalıdır.

Kapalı alanlarda sigara içilmemelidir.

İç ve dış hava sirkülasyonu sağlanmalıdır.

Isınmada kaliteli yakıt kullanılmalıdır.

Bina yalıtım ve bakımı düzenli olarak tekrarlanmalıdır.

Havalandırma, ısıtma-soğutma ve iklimlendirme sistemlerinin bakımı düzenli olarak yapılmalıdır.

Ofis ve tüm ofis araç-gereç ve eşyaları düzenli olarak temizlenmelidir.

 

 

 

Hemen bilgi alın!

Copright @ 1998 -2015 - AB Teknik Hizmetler Ltd. Şti.
Bu sitede iyzico ile ödeme yapabilirsiniz.